Tuning Malucha

Fiat 126p, znany jako Mały Fiat dla wielu osób był pierwszym samochodem, dlatego darzymy go tak dużym szacunkiem. Było to auto, którego ceny znajdowały się na niższym szczeblu, przez co jego zakupu dokonało wielu amatorów motoryzacji. Był on prosty w konstrukcji, jego części nie były zbyt drogie, a gama możliwości jego ulepszania i modyfikacji spora, tak więc powstały różne pomysły jego zmiany, czyli tak zwanego tuningu.

Czasem modyfikacje te były lepsze, a czasem takich efektów nie chcielibyśmy oglądać. Niektóre tuningi możnaby nazwać niejednokrotnie nawet dziełami sztuki. Na początku zabrano się za modyfikacje nadwozia oraz wnętrza. Można mówić o tak zwanym tuningu optycznym. Głównymi zmiennymi były szyby, które przyciemniano folią, kierunkowskazy, w których zmieniano kolor szkieł oraz reflektory na które nakładano różne nakładki. Zmiany nie obeszły również blacharki. Najczęsciej w użyciu wykorzystywana była szpachla.

Zabrano się również za modyfikacje mechaniczne, czyli głównie podrasowywanie silnika i w efekcie uzyskiwaniu większej mocy. Warto wspomnieć o Krzysztofie Szaykowskim, od którego nazwiska powstała powstała kompleksowa modyfikacja zwana Szaya 1. Obejmowała ona modyfikację silnika, wykonaną małym kosztem. Tuning to także modyfikacje w zawieszeniu, układzie hamulcowym czy wzmocnieniu konstrukcji. Każdy modyfikował ile miał pomysłów.

This entry was posted in Fiat 126p and tagged , . Bookmark the permalink.

Comments are closed.