Myszka – poprzednik Fiata 126p

Pradziadkiem Fiata 126p było auto zwane Myszką, a dokładnie Toppolino. Przed II wojną światową FIAT, czyli Fabbrica ltaliana Automobili Torino rozpoczął produkcję tego samochodu. Jego cena na ówczesne czasy wynosiła aż 8.900 lirów. Auto to w swoja pierwszą podróż wybrało się dnia 7 października roku 1934.

Jego prędkość maksymalna jaką osiągnięto to 82km na godzinę. Model ten napędzany był silnikiem z czterem cylindrami. Był chłodzony cieczą. Jego pojemność wynosiła jedynie 569 cm, a moc oscylowała w granicach 13KM. Na 100 przejechanych kilometrów bak pobierał 6 litrów benzyny. Do bagaznika można było zapakować 50 litrów. Narzekać można było na bardzo ubogie wyposażenie i miejsce jedynie dla dwóch osób, gdyż na tylnym siedzeniu nie było na tyle miejsca aby zmieściła się tam dorosła osoba.

Kolejną niedogodnościa były nieotwierane szyby, które znacznie zmniejszały komfort jazdy. Z produkcji wyjechało ponad pół miliona Myszek. Produkowano je przez wiele lat, takż w czasie trwania wojny. Polska ma wkład w ten samochód, gdyż nieliczną serię takich aut złożono w naszej obecnej stolicy.

This entry was posted in Fiat 126p and tagged , . Bookmark the permalink.

Comments are closed.